Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 17 lipca 2024 r. w godzinach 11:30 – 16:30, 24 lipca 2024 r. w godzinach 9:00 – 11:30...
 • Baner informujący o realizacji zadania Aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Mierzęcice
  Inwentaryzacja wyrobów azbestowych w Gminie Mierzęcice
  Urząd Gminy Mierzęcice informuje, że w dniach 05 - 31 sierpnia br. na terenie Gminy Mierzęcice, przeprowadzona zostanie aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Pracownicy firmy GR...
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych


15 listopad 2016

Wspólne śpiewanie w mierzęcickiej Bibliotece

10 listopada 2016 roku w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej  im. Jana Pawła II  w Mierzęcicach odbył się Wieczór Pieśni Patriotycznej pod hasłem "A to Polska właśnie”.


Społeczność Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Mierzęcicach od lat daje dowody prawdziwego, gorącego patriotyzmu. Z okazji Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły angażują się w różnorodne przedsięwzięcia, podkreślające specjalne znaczenie dnia 11 listopada w historii Polski.

Od pięciu lat uczniowie Gimnazjum im. C. Miłosza, wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną im. Jana Pawła II przygotowują Wieczór Pieśni Patriotycznej. Tegoroczne spotkanie odbyło się 10 listopada w godzinach popołudniowych. Rozpoczęły je: Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II  p. Grażyna Czapla oraz Dyrektor Gimnazjum im. Czesława Miłosza p. Teresa Banaś, które powitały wszystkich przybyłych, a wśród nich Wójta Gminy Mierzęcice p. Grzegorza Podlejskiego, z-cę przewodniczącej Rady Gminy p. Tadeusza Szczepańczyka, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury p. Marcina Czaplę oraz radnych, sołtysów i licznie zgromadzonych mieszkańców. W tym roku spotkaniu został nadany tytuł „ A to Polska właśnie”.   Postanowiliśmy bowiem połączyć śpiew z obrazem i w ten różnorodny sposób pokazać piękno naszej Ojczyzny. Dlatego do dekoracji zostały wykorzystane ilustracje najważniejszych polskich zabytków, wykonane prze uczennicę naszej szkoły, a w trakcie wspólnego śpiewu można było przypominać sobie najciekawsze zakątki Polski, ukazane w prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez grupę naszych uczniów. Stąd też na początek wybraliśmy piosenki „Płynie Wisła, płynie” oraz „Piękna nasza Polska cała”, które wydawały nam się idealną ilustracją klimatu tegorocznego spotkania. Później zabrzmiały tak lubiane przez wszystkich: „Ułani, ułani”,  „O mój rozmarynie”,  „Przybyli ułani”  czy „Rozkwitały pąki białych róż”. Oczywiście nie zabrakło uroczyście zaśpiewanej „Roty”. W tym miejscu warto przypomnieć, że rok 2016 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskie Rokiem Feliksa Nowowiejskiego, autora „Roty”, który skomponował ją do słów Marii Konopnickiej w 1910 roku z okazji 500. rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem.  Wśród tradycyjnych polskich pieśni patriotycznych znalazły się też dwie piosenki współczesne: utwór „Miejcie nadzieję” wykonany przez Patrycję Krzykawską oraz „Wolność”, brawurowo zaśpiewany przez chór szkolny. Nie zabrakło też pięknej polskiej poezji. Należy podkreślić, że uczniowie naszego gimnazjum bardzo sobie cenią te spotkania i chętnie angażują się w jego przygotowanie. W tym roku wzięła w nim udział wyjątkowo liczna grupa w składzie: Wiktoria Koronowicz, Marta Góra, Krzysztof Kurzeja, Katarzyna Dębowiec, Nikola Apostolska, Agata Dębowiec, Marianna Nawrot, Jakub Konefał, Maciej Kaczorek, Maciej Cichy, Dawid Hyla, Magdalena Lebiocka, Magdalena Kocot, Noemi Polewiak, Angelika Bartos, Damian Nowak, Weronika Hudecka, Karolina Cembrzyńska, Zuzanna Łukasik, Eryka Strama, Wiktoria Skóra, Magdalena Buchta, Weronika Wojdas, Kinga Kwapich,  Karolina Rzeszutko, Martyna Berg, Natalia Kyrcz, Julia Cebula, Paulina Niedziela, Paulina Sitko, Marta Gryczka, Izabela Giełda. Sprzęt nagłaśniający obsługiwali: Michał Tyrała, Paweł Gawron i Mikołaj Dulik.

Młodzież została przygotowana  przez panie: Barbarę Gryczkę - prowadzącą chór szkolny i przygotowującą występy solistów oraz panią Katarzynę Kobiałkę zajmującą się stroną literacką każdego przedsięwzięcia. Ze strony Biblioteki w organizacji Wieczoru Pieśni Patriotycznej pomagały bibliotekarki: Dominika Latos i Magdalena Bijak.
    

Opr. K.Kobiałka