Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 17 lipca 2024 r. w godzinach 11:30 – 16:30, 24 lipca 2024 r. w godzinach 9:00 – 11:30...
 • Baner informujący o realizacji zadania Aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Mierzęcice
  Inwentaryzacja wyrobów azbestowych w Gminie Mierzęcice
  Urząd Gminy Mierzęcice informuje, że w dniach 05 - 31 sierpnia br. na terenie Gminy Mierzęcice, przeprowadzona zostanie aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Pracownicy firmy GR...
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych


11 luty 2013

Podsumowanie Roku Kulturalnego 2012

7 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach odbyło się uroczyste podsumowanie Roku Kulturalnego 2012. Na zaproszenie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury przybyli wójt gminy Mierzęcice, Grzegorz Podlejski, zastępca wójta, Andrzej Cembrzyński oraz przewodniczący Rady Gminy Mierzęcice, Tadeusz Twardoch. 

 

Uroczystego otwarcia dokonała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Ewa Kuczera, dziękując wszystkim grupom artystycznym za trud, poświęcenie i zaangażowanie w rozwój kultury. W dalszej części spotkania kierownik Zespołu Śpiewaczy „Mierzęcanki”, Czesława Wojdas, oraz opiekun artystyczny „Kapeli Regionalnej Mierzęcice”, Józef Kotuła, przedstawili sprawozdanie z działalności artystycznej za rok 2012.

Działalność obu grup była imponująca. Zespół Śpiewaczy „Mierzęcanki” w roku 2012 reprezentował naszą gminę aż piętnaście razy tj.:


23 Marca – występ w Świętochłowicach.
29 Kwietnia - występ w Brzegu (woj. łódzkie).
3 Maja - występ na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów w Zebrzydowicach
 (wyróżnienie).
18 Maja- występ w Sosnowcu.
7 Lipca –  występ w Brennej (wyróżnienie).
28 Lipca – występ na uroczystości Poświęcenia Samochodu Strażackiego w Łubnym.
4 Sierpnia – występ w Żarkach.
12 Sierpnia – występ na odpuście w Mierzęcicach.
9 Września – występ na Dożynkach gminno-parafialnych w Targoszycach.
26 Września – występ w Przelewicach.
28 Września – występ dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Międzywodziu.
29 Września – występ na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów w Międzyzdrojach, jedyny zespół reprezentujący woj. śląskie (wyróżnienie).
30 Września – występ nad Jeziorem Turkusowym na wyspie Wolin.
19 Października -  występ podczas uroczystości święta Pieczonego Ziemniaka w Przeczycach.
17 Listopada – występ na Jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego „Złote Gody” w   Mierzęcicach.


Kończąc swoje wystąpienie pani Czesława Wojdas  podkreśliła, że wszystkie występy i wyróżnienia  to zasługa kobiet, które nie żałują czasu i chętnie przychodzą na wszystkie próby. W imieniu zespołu, podziękowała Stanisławowi Hetmańczykowi, który przygrywa „Mierzęcankom” na akordeonie, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury za organizowanie wyjazdów, Wspólnotom wiejskim w Mierzęcicach, za częściowe wsparcie finansowe. Serdeczne podziękowania złożyła również  wójtowi Mierzęcic, Grzegorzowi Podlejskiemu, oraz członkom Kapituły przyznającej nagrodę wójta, za wspaniałe wyróżnienie jakim był „Gryf Mierzęcicki”. W imieniu zespołu, przedstawicielki wręczyły wójtowi lalkę – „Mierzęcankę” wykonaną przez panią Marię Latos.


Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie sprawozdania z działalności artystycznej "Kapeli Regionalnej Mierzęcice”, której dokonał opiekun zespołu, pan Józef Kotuła. Kapela w roku 2012 brała udział w następujących przeglądach i imprezach:


Kwiecień - występ na Festiwalu Folklorystycznym w Brzegu k. Sieradza.
Maj - uczestnictwo  w Międzynarodowym Przeglądzie Regionalnym Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Zebrzydowicach.
Lipiec - udział w Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej.   Kapela bawiła także wszystkich obecnych na uroczystości Poświęcenia Samochodu Strażackiego w Łubnym.
Sierpień - występ w przeglądzie Kapel Ludowych w Żarkach, (II miejsce).
Sierpień - Dożynki w Nowej Wsi.
Wakacyjny sezon Kapela zakończyła udziałem w uroczystości religijnej – na odpuście w Mierzęcicach.
Wrzesień - Kapela radośnie przygrywała na Dożynkach gminno-parafialnych w Targoszycach.
Październik – Kapela bawiła gości podczas uroczystości Święta Pieczonego Ziemniaka w Przeczycach.
Listopad - występ na Jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego „Złote Gody” w Mierzęcicach.


Kończąc podsumowanie pan Józef Kotuła dodał iż na rok 2013, Kapela ma  plany dalszych występów artystycznych promujących kulturę ludową oraz naszą gminę. Złożył podziękowania dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach ze wspieranie Kapeli, wójtowi Mierzęcic i Kapitule za docenienie artystycznej działalności oraz przyznanie prestiżowej nagrody  „Gryf Mierzęcicki”.


Na zakończenie uroczystości wójt gminy Mierzęcice, Grzegorz Podlejski oraz przewodniczący Rady Gminy Mierzęcice, Tadeusz Twardoch, wyrazili słowa uznania oraz podziękowania za społeczną pracę, zaangażowanie oraz promocję naszej gminy na terenie powiatu, województwa oraz kraju.