Skip to main content
  • Widok na miasto i smog
    "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
    Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
  • Widok na pracowników demontujących azbest na dachu
    Usuwanie azbestu z terenu gminy w 2024 r.
    Gmina Mierzęcice po raz kolejny planuje złożenie wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW w Katowicach) w ramach programu „Ogólnopolski program...
  • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
    Spotkania z ekodoradcą w kwietniu - zmiana terminu
    Zapraszamy serdecznie na spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 3 kwietnia 2024 r. w godzinach 9:00 - 14:00 26 kwietnia 2024 r. w godzinach 9:00 - 14:00 NOWY TER...
  • Aplikcja Eco Mierzęcice
    Aplikcja Eco Mierzęcice

    Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

  • System Informacji Przestrzennej

    System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

  • Wspieraj lokalnie w Gminie Mierzęcice

    Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do korzystania z programu i wspierania naszych lokalnych organizacji. Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania wpływa na jego rozwój i lepszą jakość życia.


07 listopad 2018

"Drogą do Niepodległości" - wycieczka Szkoły Podstawowej nr 2 im. Lotników Polskich

Miniatura - logo artykułuZbliżająca się wielkimi krokami setna rocznica odrodzenia się Państwa Polskiego zainspirowała uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 im. Lotników Polskich w Mierzęcicach do zorganizowania wycieczki pod hasłem: „Drogą do Niepodległości”. 24 października uczniowie klasy szóstej wybrali się do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, odwiedzili pomniki Józefa Piłsudzkiego i Wojciecha Korfantego oraz zapoznali się z historią Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.

 

Podróż śladami niepodległości rozpoczęła się w Świętochłowicach. Muzeum Powstań Śląskich jako jedno z najnowocześniejszych muzeów w naszym województwie prezentuje nie tylko ciekawe eksponaty, takie jak repliki i reprodukcje, ale również stanowiska multimedialne, przy których młodzi ludzie mogą poszerzać swoją wiedzę.

Pierwszym punktem programu wycieczki była projekcja filmu, który wprowadził uczestniczących w klimat wydarzeń z lat 1919-1921. Dodatkowym atutem była narracja legendarnego aktora, Franciszka Pieczki. Po seansie dzieci zwiedzały wystawy związane z I, II oraz III Powstaniem Śląskim. Sporym zainteresowaniem cieszyły się te z nich, które były poświęcone uzbrojeniu. Scenografia pomieszczeń muzeum nawiązuje do najważniejszych wydarzeń Powstań, zapierając dech w piersiach swoją szczegółowością i dusznym klimatem lat dwudziestych.

Po opuszczeniu muzeum grupa udała się w podróż do Katowic, aby oddać hołd pod pomnikami Józefa Piłsudzkiego i Wojciecha Korfantego – ludziom, dzięki którym przełamano trwającą 123 lata niewolę narodu Polskiego.

Ostatnim punktem wycieczki był Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich – usypany w latach 1932-1937 dla upamiętnienia 250. rocznicy przemarszu husarii króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski. Kopiec stał się symbolem polskości i pamiątką walk powstańców Śląskich.

Po wyczerpującym dniu zwiedzania uczniowie wrócili do szkoły, aby bogatsi o zdobytą wiedze, zastanowić się nad wartością życia w wolnej Ojczyźnie.