Skip to main content
  • Widok na miasto i smog
    "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
    Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
  • Widok na pracowników demontujących azbest na dachu
    Usuwanie azbestu z terenu gminy w 2024 r.
    Gmina Mierzęcice po raz kolejny planuje złożenie wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW w Katowicach) w ramach programu „Ogólnopolski program...
  • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
    Spotkania z ekodoradcą w kwietniu - zmiana terminu
    Zapraszamy serdecznie na spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 3 kwietnia 2024 r. w godzinach 9:00 - 14:00 26 kwietnia 2024 r. w godzinach 9:00 - 14:00 NOWY TER...
  • Aplikcja Eco Mierzęcice
    Aplikcja Eco Mierzęcice

    Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

  • System Informacji Przestrzennej

    System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

  • Wspieraj lokalnie w Gminie Mierzęcice

    Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do korzystania z programu i wspierania naszych lokalnych organizacji. Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania wpływa na jego rozwój i lepszą jakość życia.


19 lipiec 2018

Zwiedzanie w szkole magii i czarodziejstwa

17 lipca odbyła się pierwsza wycieczka organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach w ramach akcji Lato z GOK.

 

Głównym celem wycieczki było zwiedzenie słynącego z bajkowej architektury zamku w malowniczej miejscowości Moszna, która położona jest na szlaku komunikacyjnym łączącym Prudnik z Krapkowicami. Nazwa wioski pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Moschin, rodziny przybyłej do parafii Łącznik w XIV wieku. Pałac w Mosznej to zabytkowa rezydencja śląskiego rodu Tiele - Wincklerów, dawnych potentatów przemysłowych. Zamek stanowi jeden z najbardziej znanych obiektów na ziemi opolskiej. Znajduje się w nim 365 pomieszczeń, a w jego sylwecie dominuje 99 wież i wieżyczek. Zamek otoczony jest przepięknym, rozległym parkiem, w którym podziwiać można kilkusetletnie dęby i lipy, a także olbrzymie rododendrony.

Uczestniczy środowej wycieczki mieli możliwość zwiedzenia pałacu w niekonwencjonalny sposób. Zamiast tradycyjnego poznawania wnętrza obiektu przenieśli się w świat Harrego Pottera. Najpierw każdy z nich został przydzielony przez magiczną Tiarę do jednego z czterech domów: Gryffindor, Slytherin, Hufflepuff i Ravenclaw zaczerpniętych z popularnych powieści. Następnie w czarodziejskich szatach odwiedzili kolejne pomieszczenia zamku dowiadując się wielu ciekawych informacji na temat jego tajemniczej historii.

W niegdysiejszej kaplicy dzieci odbyły lekcję tajemnych eliksirów przeprowadzonych przez profesorów magii. Na koniec mogły spróbować swoich sił w walce na broń białą, która dostarczyła im wielu wrażeń. Ostatnim akcentem wycieczki była wizyta w pałacowej oranżerii prezentującej wybrane gatunki roślin z Azji czy Ameryki Południowej, a także spacer w otaczającym pałac parku, gdzie znajduje się m.in. pomnik twórcy kompleksu pałacowego, Huberta von Tiele-Wincklera.