System Elektronicznej Komunikacji Administracji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej             

            

227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja mieszkańcy gminy Mierzęcice świętowali 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Strażaka.

 


Pierwszym punktem obchodów było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości przy Gminnym Ośrodku Kultury.  Po odśpiewaniu hymnu państwowego i przywitaniu wszystkich świętujących przez dyrektora GOK, Marcina Czaplę, nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów przed mierzęcickim symbolem wolności. W pierwszej kolejności wiązanki złożyli przedstawiciele samorządu gminnego – Wójt Gminy Grzegorz Podlejski, Zastępca Wójta Andrzej Cembrzyński, Sekretarz Bogumiła Szymończyk oraz Skarbnik Agnieszka Frączek. Następnie uczynili to radni z Przewodniczącą Jolantą Kyrcz na czele, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych, sołtysi, przedstawiciele jednostek organizacyjnych i placówek oświatowych gminy, delegacja Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy Mierzęcic.

Po odegraniu przez Gminną Orkiestrę Dętą im. Władysława Juszczyka Roty, będącej notabene po odzyskaniu przez Polskę niepodległości kontrkandydatem Mazurka Dąbrowskiego do miana hymnu narodowego, wszyscy zebrani mogli wysłuchać przemówienia Wójta Gminy Mierzęcice, Grzegorza Podlejskiego, który m.in. podkreślił wyjątkowość Konstytucji 3 Maja na skalę światową. Wójt zaznaczył również, że „wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie – wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu – stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce”. Pomimo upływu ponad dwustu lat, wciąż możemy i powinniśmy czerpać z tamtych idei naukę i realizować je w odniesieniu do czasów obecnych.

W dalszej części przemówienia poruszony został temat ceny, jaką przyszło Polsce płacić za walkę o swoją niepodległość. Zakazane święta narodowe i wszechobecne zniewolenie również w czasach PRL-u hamowały rozkwit polskiej państwowości. Dlatego dzisiaj trzeba wyciągnąć wnioski z naszej historii i zacząć budować państwo mądre poprzez swoje doświadczenie, ale też postępowe i odważne. Na koniec Wójt wezwał do zjednoczenia w walce o lepszą przyszłość kolejnych pokoleń w oparciu o wymienione wartości. Przytoczył korzyści, jakie dzięki pracy samorządu możemy systematycznie uzyskiwać w wyniku członkostwa w europejskiej wspólnocie, wskazując na wykorzystanie środków unijnych jako jeden z priorytetów gminy. Padły także słowa podziękowania w kierunku wszystkich zgromadzonych osób, które włączyły się w obchody wykazując zrozumienie istoty wspólnego budowania naszej „małej ojczyzny”.

W drugiej części uroczystości świętujący udali się do kościoła pw. św. Mikołaja w Targoszycach, aby wspólnie modlić się w intencji Polski oraz strażaków. Mszę świętą celebrował Kapelan Strażaków powiatu będzińskiego, Ksiądz Kanonik Janusz Rakoczy. Wyraził on uznanie dla wszystkich strażaków niosących pomoc bliźnim i dbających o nasze bezpieczeństwo. Podkreślił również, że 3 maja jest w kościele katolickim Świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ustanowionym przez papieża Benedykta XV w 1920 roku na prośbę polskich biskupów. Dodając do tego setną rocznicę odzyskania niepodległości, która przypada w tym roku, tegoroczne święto ma zatem wymiar wyjątkowy.

Po uroczystej mszy świętej członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy oraz goście biorący udział w obchodach udali się do OSP w Sadowiu, gdzie miał miejsce ostatni akcent uroczystości. Wójt gminy podziękował wszystkim strażakom – ochotnikom za ich trud i poświęcenie oraz życzył  bezpiecznej służby i szczęśliwych powrotów z akcji.

Wraz z Prezesem Zarządu Gminnego OSP RP Stanisławem Paksem, na podstawie Uchwały nr 2/I/2016 z dnia 8 lutego 2016 roku Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Śląskiego, wręczył Srebrny Medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” panu Jackowi Barze, który od wielu lat wspiera działania jednostek OSP na terenie naszej gminy.

Na zakończenie Gminna Orkiestra Dęta im. Władysława Juszczyka zagrała koncert składający się z utworów zarówno bardziej oficjalnych, jak i rozrywkowych. Przy wspólnym stole druhowie i druhny mogli poruszyć tematy funkcjonowania jednostek i wymienić się spostrzeżeniami w kwestii dalszego rozwoju pożarnictwa w naszej gminie.

 

 

Starostwo Powiatowe w Będzinie Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego Śląska Organizacja Turystyczna Śląski Związek Gmin i PowiatówBrynica to nie granicaPowiatowy Urząd Pracy w Będzinie

Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że serwis internetowy www.mierzecice.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień cookies w przeglądarce internetowej oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na zapisywanie plików cookies prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.